Manual Thermometers
Mercury, non-mercury (liquid in glass), or bimetallic thermometers with analog displays, for general and application-specific use, with various temperature-range capacities and accuracies; may be traceable or certified to international standards.
In 1714, the mercury-in-glass thermometer was invented in Europe by physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. Typically, the mercury is contained in a reservoir that opens to narrow glass tube. The distance that the mercury flows into the tube is dependent on the temperature to which the thermometer is subjected. The space above the mercury may be filled with air or an inert gas, or it may be a partial vacuum.
Thermometers are calibrated by exposing them to a known temperature and then marking the height of the mercury at that temperature. For example, one might calibrate to the freezing temperature of water (0°C or 32°F) by placing the thermometer in a mixture of ice and water. Then the thermometer could be submerged in boiling water to determine the point where the water changes from a liquid to a vapor (100°C or 212°F).
Mercury thermometers are still considered to be some of the most accurate temperature indicators. They can be used for a wide range of temperatures, from -37°C to 356°C (-35°F to 673°F). Modifications such as adding an inert gas above the mercury or replacing the glass with fused quartz can extend the upper temperature limit to as high as 800°C (1,470°F).
Mercury cannot be used below -38.83°C (-37.89°F), the temperature at which it becomes a solid. Moreover, nitrogen in the thermometer can flow down into the column and become trapped if the mercury solidifies, which makes the thermometer unusable. Use a thermometer that contains a mercury-thallium alloy for measuring lower meteorological temperatures – it will remain liquid to -61.1°C (-78.0°F).
- (16)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (8)
- (2)
- (14)
- (6)
- (2)
- (15)
- (9)
- (43)
- (11)
- (2)
- (1)
- (2)
- (140)
- (4)
- (3)
- (2)
- (136)
- (3)
- (1)
- (7)
- (3)
- (8)
- (6)
- (1)
- (2)
- (88)
- (3)
- (5)
- (1)
- (3)
- (8)
- (59)
- (1)
- (1)
- (10)
- (19)
- (6)
- (8)
- (5)
- (11)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (49)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (61)
- (2)
- (1)
- (1)
- (22)
- (87)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (91)
- (1)
- (3)
- (14)
- (12)
- (15)
- (30)
- (41)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (37)
- (8)
- (3)
- (12)
- (2)
- (6)
- (7)
- (5)
- (5)
- (4)
- (5)
- (5)
- (16)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (311)
- (49)
- (5)
- (8)
- (2)
- (15)
- (11)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (14)
- (1)
- (39)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (4)
- (39)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (13)
- (4)
- (8)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
LaMotte™ Armored Thermometer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
A precision, nonmercury thermometer, furnished in a protective plastic jacket with a window opening.
Supertek™ Lab Thermometer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
The Lab Thermometers are etched with 1 degree increments and have red liquid to indicate temperature.
H-B Instrument™ Galileo Thermometer
Science Education
A science education product.
A science education product.
Handcrafted and individually calibrated.
| Accuracy | 1°C |
|---|---|
| Thermometer Fill | Non Hazardous Liquid |
| Material | Glass |
H-B Instrument™ Durac™ Plus™ ASTM Like Thermometers
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for use in quality control laboratories or where ISO 9000 standards are in place.
| Thermometer Fill | Organic |
|---|---|
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | Quality control laboratories or where ISO 9000 standards are in place |
H-B Instrument™ Durac™ Bi-Metallic Dial Thermometers
Science Education
A science education product.
A science education product.
Features 1/2 in. NPT threaded connection and polycarbonate lens.
| Accuracy | 0.01 |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Material | Metal |
| For Use With (Application) | Petrochemical, oil and gas, waste water, pharmaceutical, compost, food and beverage storage and processing, asphalt, mining, utilities, automotive, marine, photographic |
H-B Instrument™ Enviro-Safe™ Environmentally Friendly Liquid-In-Glass Pocket Thermometers
Science Education
A science education product.
A science education product.
| Immersion Type | Total Immersion |
|---|---|
| Length (English) Overall | 6.3 in. |
| Certifications/Compliance | Traceable to NIST. Includes a multi-language (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish) Statement of Accuracy and Traceability. |
| For Use With (Application) | Ideal for field studies, waste water treatment and any “on-the-go” applications. |
| Length (Metric) Overall | 160 mm |
H-B Instrument™ Easy-Read™ General Purpose Liquid-In-Glass Thermometers: Total Immersion
Science Education
A science education product.
A science education product.
Easy-to-read total immersion thermometers
| Includes | Multilanguage instructions, statement of accuracy |
|---|---|
| Thermometer Fill | Enviro-Safe™ Liquid |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | Traceable to NIST. Includes a multi-language (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish) Statement of Accuracy and Traceability. |
| For Use With (Application) | Ideal for use in chemical/petrochemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, pharmaceutical and medical industries, dairies, breweries and distilleries. |
H-B Instrument™ FRIO-Temp™ Glass Thermometers: Blue Organic Liquid Filled
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for use in freezers, refrigerators, incubators, ovens and blood banks.
| Includes | PTFE coating |
|---|---|
| Product Type | Thermometer |
| Bottle Size | 30 mL |
| Thermometer Fill | Blue Organic Liquid |
| Material | Glass |
| Bottle Fill | Glass Beads |
| Certifications/Compliance | ISO/IEC 17025:2005, A2LA, NIST, DAkkS |
Fisher Science Education™ Student Grade Red Spirit Thermometers - Partial Immersion
Science Education
A science education product.
A science education product.
Check up to five results to perform an action.
| Thermometer Fill | Red Spirit |
|---|---|
| Immersion Type | Partial Immersion |
| Min. Temperature (English) | -4°F |
| Material | Glass |
| Grade | Student |
| Subdivision | 1°C |
| For Use With (Application) | Chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries and distilleries |
| Accuracy | 1.5°C |
| Product Type | Spirit Thermometer: Standard |
| Length (English) Overall | 12 in. |
| Certifications/Compliance | ISO/IEC 17025:2005, A2LA, ANSI/SAMA Z236.1-1983, NIST, DKD |
| Min. Temperature (Metric) | -20°C |
| Immersion Length | 76 mm |
| Length (Metric) Overall | 305 mm |
Fisherbrand™ Durac™ Compact Sling Psychrometer
Science Education
A science education product.
A science education product.
Measures relative humidity with weather bureau-type wet and dry bulb.
Supertek™ Celsius and Fahrenheit Wall Thermometer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
This Supertek™ Celsius and Fahrenheit Wall Thermometer is designed with a bulb guard and prismatic tube to enhance readability. It comes with a plastic base for added convenience.
Fisherbrand™ Laboratory Grade Spirit Thermometers - Partial Immersion
Science Education
A science education product.
A science education product.
Check up to five results to perform an action.
| Product Type | Spirit Thermometer |
|---|---|
| Thermometer Fill | Red Spirit |
| Immersion Type | Partial Immersion |
| Min. Temperature (English) | -4°F |
| Material | Glass |
| Grade | Laboratory |
| Length (English) Overall | 12 in. |
| Certifications/Compliance | ISO/IEC 17025:2005, A2LA, ANSI/SAMA Z236.1-1983, NIST, DKD |
| Min. Temperature (Metric) | -20°C |
| Length (Metric) Overall | 305 mm |
Thermco Products Inc Autoclave max register thermometer, refill, w/safety coat, 80 deg./135 deg.C
*Metal armor not included for NC0228775* Maximum registering thermometer used for the verification of the temperature in autoclaves and sterilizers. The thermometer will indicate the highest temperature in such instruments. After each use the thermometer must be shaken down to reset the thermometer before being used again. The ACC80135SC is safety-coated with PTFE, so no glass or mercury will be emited if broken. Can be certified treceable to N.I.S.T. individually serialized.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermco Products Inc AUTOCLAVE THERMOMETER NIST
Maximum registering thermometer used for the verification of the temperature in autoclaves and sterilizers. The thermometer will indicate the highest temperature in such instruments. After each use the thermometer must be shaken down to reset the thermometer before being used again. The ACC80135SC is safety-coated with PTFE, so no glass or mercury will be emited if broken. Can be certified treceable to N.I.S.T. individually serialized. The ACC80135SCA is housed in an eight inch nickel plated brass metal armer with a slotted window for extra protection.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermco Products Inc NIST Traceable Thermometer, -100/50C x 1.0C, Spirit Thermometer, 76mm Imm, 305mm long, Factory Certified @ -78, -20, 0, 4, 25, 37C
Thermco Certified Thermometers are used in temperature verification and calibration procedures. These instruments can be used to calibrate Liquid-In- Glass, RTD, Thermistors, Thermocouples, and Bi-Metal Thermometers. The certified thermometers are carefully inspected to insure they conform to exact specifications and are certified against NlST standards. Each thermometer is furnished with a document proving traceability and a felt-lined leatherette storage case.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More